بیت کوین، ارز دیجیتال یا نوعی پول الکترونیک است. به وسیله بیتکوین می‌توانید به هر نقطه‌ از دنیا پول منتقل کنید و یا از آن برای خرید کالا و خدمات بهره ببرید. غیرمتمرکز بودن و جلوگیری از چاپ واحدهای پولی بیشتر، دو ویژگی اصلی بیت کوین است. این دو ویژگی بیتکوین را از پول‌های امروزی متمایز کرده و دستاورد مهمی به حساب می‌آید. ارز دیجیتال مسیر را برای ایجاد شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده هموار می‌کند. به وسیله ارز دیجیتال می‌توان انتقالات ارزی را به راحتی انجام داد و حتی از فروشگاه‌های آنلاین محصولات مختلف را سفارش داد و خرید کرد. بیتکوین را می‌توان یک ابزار سرمایه‌گذاری به حساب آورد.

پس از مطالعه این مطلب، برای سفارش تولید محتوای، طراحی سایت و سئوی سایت خود از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

عرضه و توزیع پول‌های رایج امروزی در اختیار دولت‌ها قرار دارد، ولی بیتکوین توسط هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی کنترل نمی‌شود. افرادی که به شبکه ارز دیجیتال وارد می‌شوند، باید قوانین و مقررات مربوط به آن را بپذیرند و رعایت کنند. قوانین شبکه ارز دیجیتال به صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ بوده و در اینترنت توسط همه قابل مشاهده و بررسی است.

ماین کردن بیت کوینگروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین به حضور دارند. مهم‌ترین گروه‌های حاضر در این شبکه عبارتند از: استخراج‌کنندگان، توسعه‌دهندگان و نودهای شبکه.هر یک از این گروه‌ها وظیفه خاصی دارند و فعالیت‌های مشخصی را انجام می‌دهند. استخراج‌کنندگان یا ماینرها در شبکه انتقال‌ بیت کوین‌ها که تراکنش نیز نام دارد را تایید می‌کنند. یا توسعه‌دهندگان به صورت مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند و این کار را داوطلبانه انجام می‌دهند. نودهای شبکه نیز تاریخچه تراکنش‌هایی را که در شبکه صورت پذیرفته‌است، در هاردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

مبانی کار برای یک کاربر جدید

اگر یک کاربر جدید هستید، بدون دانستن جزئیات فنی نیز می‌توانید کار با بیت کوین را آغاز کنید. زمانی که یک کیف پول بیت کوینی را روی کامپیوتر یا گوشی تلفن هوشمند خود نصب کنید، به دنیای ارز دیجیتال وارد می‌شوید. در این مرحله اولین آدرس بیت کوینی شما تولید شده و در صورت نیاز می توانید آدرس‌های بیشتری نیز بسازید. شما می توانید آدرس‌های خود را برای دوستانتان آشکار کنید تا بتوانید معاملات و تراکنش‌ های بیت کوینی انجام دهید. در واقع، کارکرد آدرس بیت کوینی بسیار شبیه به طرز کار ایمیل است جز این‌که آدرس های بیت کوینی یکبار مصرف هستند و باید فقط یکبار استفاده شوند.

بیت کوین چیستترازها، زنجیره ی بلاک

زنجیره ی بلاک در واقع یک دفتر کل عمومی است که با کاربران به اشتراک گذاشته شده‌است و کل شبکه بیت کوین بر آن تکیه دارد. تمام تراکنش‌های تائید شده در زنجیره بلاک قرار داده می‌شوند. به کمک زنجیره بلاک، کیف پول های بیت کوینی می‌توانند ترازهای قابل خرج را حساب کنند.و تراکنش‌های جدید به شکل بیت کوین های قابل خرج تائید شوند. بیت کوین های قابل خرج که عملاً به خرج کننده تعلق دارند. ترتیب زمانی و یکپارچگی زنجیره بلاک به کمک رمزنگاری اعمال می‌شود.

استخراج بیت کوینتراکنش ها، کلید های خصوصی

یک تراکنش در واقع انتقال ارزش بین کیف های پول بیت کوینی است. تراکنش های بیت کوینی در زنجیره بلاک گنجانده می‌شوند. کیف پول های بیت کوینی یک قطعه داده‌ی محرمانه به نام کلید خصوصی یا سید را در خود حفظ و نگه‌داری می‌کنند. کلید خصوصی در امضای تراکنش‌ها کاربرد دارد. سید برای تایید این‌که تراکنش‌ها از جانب صاحب کیف آمده‌اند، یک مدرک ریاضی انجام کار، بوجود خواهد آورد. هدف دیگر ایجاد امضا این است که از تغییر تراکنش پس از صدور آن، جلوگیری کند. تمامی تراکنش ها بین کاربران منتشر خواهد شد و معمولاً در مدت زمات 10 دقیقه پس از انجام تراکنش، شبکه کار تائید آن را طی فرآیندی به اسم استخراج آغاز می کند.

زنجیره ی بلاکپردازش – استخراج

استخراج یک سیستمی است که برای تائید تراکنش های در حال انتظار بکار می رود. این کار از طریق گنجاندن این تراکنش‌ها در زنجیره بلاک انجام می‌شود. استخراج، ترتیب زمانی را بر یک زنجیره بلاک اعمال کرده، از بی‌طرف بودن شبکه محافظت کرده. و اجازه می‌دهد رایانه‌های مختلف در مورد وضعیت سیستم با هم به توافق برسند. تراکنش ها برای تائید شدن، باید در یک بلاک که با قوانین بسیار سختگیرانه رمزنگاری شده‌است، دسته بندی شوند. تا تائید شبکه را دریافت کنند. قوانین گفته شده از اصلاح بلاک های قبلی جلوگیری می کند. چون با انجام این کار باعث ابطال بلاک های بعدی می‌شود. استخراج، روشی شبیه به یک بخت آزمایی رقابتی را پیاده می‌کند. تا کسی نتواند به راحتی به زنجیره بلاک، بلاک‌های جدید بیفزاید. به این ترتیب، هیچکس توانایی این را نخواهد داشت که آنچه را به زنجیره بلاک وارد شده‌است، کنترل کند. و کسی نمی‌تواند بخش‌هایی از زنجیره بلاک را طوری تغییر دهد. که پول‌های خرج شده‌ی خود را بازگرداند.

شبکه بیت کوینجمع بندی

در این مطلب با مفهوم بیت کوین و چگونگی کارکرد آن آشنا شدید. و سعی کردیم نحوه کار ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کنیم. و کمک کنیم که اصطلاحات مربوط به آن را بهتر بشناسید. اگر پرسش بی‌پاسخی دارید از مشاورین استودیو سیانو بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهند. در صورتی که درباره‌ی سفارش تولید محتوای، طراحی سایت و سئوی سایت خود سوال دارید، می‌توانید از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.