توضیحات متا (Meta Description) در بین متا تگ‌ها، اهمیت زیادی دارد. تگ توضیحات متا خلاصه و چکیده‌ای از محتوای سایت را ارائه می‌کند. این توضیحات در متن به بازدیدکنندگان نشان داده نمی‌شود و تنها برای کمک به درک بهتر موتورهای جستجو به کار می‌رود.پیش‌تر متا دیسکریپشن نقش بسیار مهمی در رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو بازی می‌کردند، با این حال گوگل به تازگی اعلام کرده است که تگ متا دیسکریپشن به طور مستقیمی بر رتبه بندی سایت‌ها تاثیری ندارد. اما توجه داشته باشید که توضیحات متا به طور غیرمستقیم بر رتبه شما در گوگل تاثیر خواهند گذاشت.

در ادامه دلیل اثر غیرمستقیم این تگ بر رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و با استفاده از مشاوره رایگان ما برای تمام سوالات خود جوابی پیدا کنید.

اهمیت توضیحات متا چیست؟

آن‌چه در توضیحات متا نوشته می‌شود در نتایج جستجوی گوگل قابل مشاهده است. وقتی که سایت شما در نتایج جستجوی گوگل در میان صفحات مختلف دیگر به کاربران اینترنتی نشان داده می‌شود، کاربر تنها متا دیسکریپشن و عنوان صفحه شما را مشاهده می‌کند. و همین دو عامل می‌تواند به کاربران در انتخاب بهترین نتیجه کمک کرده و آن‌ها را به انتخاب سایت شما ترغیب کند.

برای مثال اگر شما بدنبال خرید بلیت هواپیما باشید، به احتمال زیاد در میان نتایج جستجو سایتی را که متا دیسکریپشن صفحه‌ی آن شامل قیمت باشد، به سایر گزینه‌ها ترجیح می‌دهید.

توضیحات متاCTR چیست و چه تاثیر بر رتبه بندی سایت دارد؟

هر دفعه که صفحه ای از سایت شما در نتایج جستجوی گوگل به کاربر نشان داده میشود در واقع یک Impression صورت گرفته است. و وقتی که کاربر بر روی این نتیجه کلیک کند برای سایت شما یک Click حساب می‌شود. تعداد کلیک نسبت به دفعات نمایش به کاربر یا نرخ کلیک سایت شما (Click-Through Rate: CTR) اثر زیادی بر رتبه بندی سایت از نظر گوگل در صفحه نتایج جستجو خواهد داشت.

هرچه CTR صفحات سایت شما عدد بالاتری باشد سایت شما در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری خواهد داشت. تگ متا دیسکریپشن می‌تواند با ترغیب کاربران به کلیک بر سایت شما نرخ CTR را افزایش دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که گوگل در الگوریتم رنک برین (RankBrain) خود به دلیل کمک به افزایش نرخ کلیک CTR برای توضیحات متا اهمیت زیادی قائل است. ما در استودیو سیانو با خدمات سئو سایت، کمک می‌کنیم که سایت شما به جایگاه برتر موتورهای جستجو برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درح شده در سایت تماس بگیرید.

نکته:

نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce Rate) صفحات سایت نیز بر رتبه سایت شما تاثیر بسزایی دارد. نرخ پرش درصد افرادی است که بدون انجام هیچ فعالیت مفیدی یا بازدید از صفحات دیگر سایت شما، در طی زمان کوتاهی از آن خارج شده و به صفحه نتایج جستجو بازمی‌گردند. نرخ پرش به گوگل نشان می‌دهد که محتوای آن صفحه برای کاربر به اندازه کافی مفید نبوده و متا دیسکریپشن شما با محتوای صفحه متفاوت است که این امر در رتبه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

5 نکته در نحوه نوشتن توضیحات متا

در ادامه نکاتی را برای بهینه سازی تگ توضیحات متا و افزایش دادن CTR به شما معرفی خواهیم کرد.

تکراری نبودن و یکتا بودن توضیحات متا

بهتر است توضیحات متا برای صفحه اصلی و صفحات داخلی یکسان نباشد و متفاوت از یکدیگر نوشته شوند. پیش‌تر وقتی که گوگل تکراری بودن توضیحات متا در چند صفحه را متوجه می‌شد، آن را در گوگل وبمستر هایلایت می‌کرد. اطلاعات مورد نظر نیز در بخش HTML Improvements قابل رویت بود ولی در حال حاضر با آپدیت جدید سرچ کنسول این ابزار دیگر در دسترس قرار ندارد.

تگ توضیحات متا

 

یکسان بودن توضیحات متا برای دو صفحه تجربه کاربری (UX) خوبی را برای بازدیدکنندگان سایت شما، به همراه نخواهد داشت. لازم به ذکر است که هر صفحه محتوای منحصربفر خود را دارد پس یکسان بودن توضیحات متا از نظر منطقی کاربرد نخواهد داشت.

اگر نوشتن متا دیسکریپشن متفاوت برای هر صفحه به صورت جداگانه برای شما ممکن نیست، توضیحات متا را برای صفحه اول و صفحات اصلی سایت خود بنویسی و برای سایر صفحات این بخش را خالی بگذارید و یا از الگوریتم‌های کدنویسی استفاده کرده محتوای آن را براساس اطلاعات صفحه ایجاد کنید.

تعداد کاراکترهای توضیحات متا

تعداد کاراکتر توضیحات متا در واقع هیچ محدودیتی ندارد. ولی گوگل از متا دیسکریپشن سایت شما فقط 150 تا 170 کاراکتر را در صفحه نتایج خود به کاربر نشان می‌دهد. سعی کنید که با قراردادن کلمات کلیدی خود در بین کاراکترهای ابتدایی متا دیسکریپشن، آن را بهینه کنید. اگر متن توضیحات متای شما بیشتر از فضای استاندارد گوگل باشد، 150 کاراکتر ابتدایی آن نمایش داده شده و در ادامه سه نقطه (…) قرار داده خواهد شد.

متا دیسکریپشنکلمات کلیدی در توضیحات متا

در توضیحات متا برای استفاده از کلمات کلیدی محدودیت خاصی وجود ندارد. ولی تعداد کلمات کلیدی توصیه شده در متا دیسکریپشن، یک یا دو کلمه کلیدی است. کلمات کلیدی موجود در تگ متا دیسکریپشن در صفحه نتایج گوگل، بولدتر و پررنگ تر نشان داده می‌شوند. و این موضوع در جذب بازدیدکنندگان بیشتر به شما کمک می‌کند.

سئو توضیحات متااستفاده نکردن از کاراکترهای ریاضی

گوگل و سایر موتورهای جستجو کاراکترهایی مثل +، – و ” را بعنوان کد HTML می‌شناسند. اگر از این کاراکترها در توضیحات متا استفاده کنید. ممکن است گوگل آن را بعنوان کد بشناسد. و توضیحات شما را کاملا نادیده بگیرد. باید برای برای بهینه کردن متا دیسکریپشن باید از متون ساده بدون کاراکترهای ریاضی استفاده کنید.

استفاده از کلمات و عبارات جذاب متناسب با کسب و کار مورد نظر

متا دیسکریپشن باید به گونه‌ای نوشته شود که سایت شما را در میان رقبا متمایز کند. و بازدیدکنندگان را به سمت سایت هدایت کند. قرار دادن اطلاعاتی متفاوت و تخصصی در مورد کسب و کار و تجارت خود در توضیحات متا در کنار کلمات کلیدی مرتبط، به شما در ارائه محتوایی متفاوت کمک می‌کند. به مثال خرید بلیت برمیگردیم، معمولا خریداران به دنبال ارزان‌ترین قیمت هستند. و وجود چنین کلمات و عباراتی در توضیحات متا میتواند کاربر را به انتخاب سایت شما و کلیک کردن آن ترغیب کند.

توضیحات متا در وردپرس

رایج ترین ابزار طراحی سایت در دنیا، سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. یکی از مهمترین علل استفاده گسترده از طراحی سایت با وردپرس را می‌توان موفقیت سایت های وردپرسی در سئو دانست. سئو سایت به پنل مدیریت و نوع کدنویسی آن وابسته نیست. و آن‌چه برای گوگل مهم است. چیزی است که در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

دلیل موفقیت سایت‌های وردپرس در سئو، رعایت استانداردهای مرتبط با آدرس‌دهی و دسترسی به افزونه های جانبی قدرتمند است. برای مثال افزونه سئو وردپرس Yoast  امکانات بسیاری را برای سئو در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از این قابلیت‌ها توانایی مشخص کردن متا دیسکریپشن و عنوان یکتا برای هر صفحه است.

تاثیر CTR بر رتبه بندی سایتسوالات متداول

توضیحات متا چطور بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

متن قرار داده شده در تگ توضیحات متا در صفحه نتایج جستجو نشان داده می‌شود. و وسیله اصلی برای جلب توجه کاربر است. هر چقدر این متن برای کاربر کاربردی‌تر و جذاب تر باشد. شانس کلیک بر روی سایت شما بیشتر می‌شود. افزایش نرخ CTR نیز به مرور جایگاه سایت شما را در نتایج جستجو بهبود می‌بخشد.

تعداد کاراکتر مجاز برای متا دیسکریپشن چقدر است؟

محدودیتی برای تعداد کاراکترهای متا دیسکریپشن نیست! گوگل صفحه یا سایت شما را به خاطر طولانی شدن متن توضیحات متا، جریمه نمی‌کند.اما با توجه به اینکه فضای مشخص و محدودی برای نمایش متن در صفحه نتایج جستجو وجود دارد. تنها بخشی از این متن نمایش داده می‌شود. استاندارد رایج برای توضیحات متا 160 کاراکتر است. چون شانس دیده شدن همه محتوای شما در این حالت بیشتر خواهد بود.

چرا در نتایج جستجو توضیحات متای دیگری نشان داده میشود؟

اگر برای صفحه ای از سایت خود تگ توضیحات متا را درست وارد کرده‌اید. ولی در نتایج جستجو متن نوشته شده را مشاهده نمی‌کنید. دو علت می‌تواند داشته باشد:

  1. متن دیسکریپشن شما با محتوای اصلی صفحه ارتباطی ندارد و گوگل این عدم ارتباط را متوجه شده است.
  2. عبارتی را که کاربر جستجو کرده در متن صفحه شما وجود داشته اما در توضیحات متا آورده نشده‌است. در این‌جا برای راهنمایی بهتر کاربر الگوریتم مرغ مگس خوار، متن نشان داده شده را جایگزین متن پیشنهادی شما کرده است.

نحوه نوشتن توضیحات متاجمع بندی

در این مطلب با توضیحات متا و نکات در رابطه با سئو توضیحات متا آشنا شدید. در پایان باید خاطر نشان کرد که با توجه به سیاست‌های جدید گوگل، استفاده از توضیحات متا برای موفقیت سایت شما در نتایج جستجو ضروری نیست.اما با استفاده درست از متا دسکریپشن شانس شما برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو و در نهایت دریافت ورودی از گوگل افزایش خواهد یافت. و برای بهبود سئو سایت به شما کمک می‌کند. شما می‌توانید برای سفارش تولید محتوا و دریافت خدمات سئوی سایت به استودیو سیانو مراجعه کنید. پکیج سفارش تولید محتوا و پکیج‌ خدمات سئو ما نیز خدمات کاملی را با هزینه مناسب در اختیار شما قرار خواهد داد. شما می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت استودیو سیانو تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.