سئو یا بهینه ‌سازی برای موتورهای جستجو باهدف بهبود عملکرد کلی وب‌سایت شما طبق استانداردهای موتورهای جستجو و برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر صورت می‌گیرد. عوامل زیادی در سئو سایت شما مؤثرند. این عوامل می‌توانند واژه‌های استفاده شده در محتوای متنی و یا بهبود لینک‌های ورودی به وب‌سایت شما از دیگر سایت‌ها باشد. در موارد زیادی سئو همان اطمینان حاصل کردن ساختار مناسب سایت ماست. سؤالی که ذهن بسیاری از کاربران اینترنت را درگیر خود می‌کند این است که تعریف دقیق سئو و اهمیت آن برای سایت چیست؟ به طور خلاصه باید گفت سئو، دسته‌ای از فعالیت‌های مخصوص است که در طراحی سایت، مشخص‌کردن استراتژی محتوا و همچنین تولید محتوا صورت می‌گیرد تا سایت جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کند. و بازدیدکنندگان بیشتری برای سایت جذب شود.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با معنای دقیق سئو سایت، اهمیت سئو، روش های سئو و اصول سئو آشنا کنیم. همچنین یاد می‌گیریم که متخصص سئو کیست، اهداف سئو چیست و ابزارهای سئو چه نوع ابزاری هستند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره، سفارش تولید محتوا و سئو وبسایت خود از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

متخصص سئو

سئو چیست؟

عبارت سئو (SEO) در زبان انگلیسی مخفف کلمه Search Explore Optimization است که به معنای بهینه‌سازی یک سایت برای موتورهای جستجو است. امروزه مفهوم سئو تغییریافته و به سه کلمه Search Experience Optimization تبدیل شده است. این عبارت به معنای بهینه‌سازی تجربه کاربری از جستجو است. اگر بخواهیم مفهوم بهینه‌سازی تجربه کاربری از جستجو را توضیح دهیم، باید بگوییم امروزه درصورتی‌که بخواهیم رتبه وب‌سایتمان را بهبود دهیم، آن را در نتایج اولیه جستجو بگنجانیم و ترافیک بیشتری کسب کنیم، باید تجربه خوبی برای کاربران ایجاد کنیم. در حقیقت باید برای بهبود رضایت کاربر از نتیجه‌ای که پس از جستجوی خود پیدا می‌کند، اصول سئو سایت را رعایت کنیم.

ماهیت سئو سایت چیست؟

همان‌طور که گفته شد به فرایند بهینه‌کردن سایت به‌منظور بهبود رتبه آن در نتایج جستجو و گرفتن بیشترین ترافیک است. تاریخچه سئو به دهه ۹۰ مربوط می‌شود. در آن زمان موتورهای جستجو به‌تازگی پا به عرصه اینترنت گذاشته بودند. اما امروزه سئو یکی از پراهمیت‌ترین استراتژی‌های بازاریابی و صنعتی است. ماهیت اصلی سئو تمرکز بر نتایج ارگانیک موتورهای جستجو است. زمانی که کاربران اینترنت قصد دارند چیزی را در آن پیدا کند موتورهای جستجو به کمک آنها می‌آیند و اینجاست که شما باید تاثیر خود را بگذارید و به نیازهای کاربران پاسخ مناسبی دهید. اگر بخواهیم ماهیت سئو سایت را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم، باید این‌طور بگویم که سئو به همه اقداماتی گفته می‌شود که کمک می‌کند سایت شما از نظر گوگل، یک منبع معتبر و قابل‌اعتماد قلمداد شود و گوگل سایت شما را در رتبه بالاتری قرار دهد.

ابزار سئو

اهمیت سئو چیست؟

درصد زیادی از کاربران اینترنت، مواردی که در جستجوی آن‌ها هستند را در یکی از موتورهای جستجوی اصلی از جمله گوگل، بینگ و یاهو پیدا می‌کنند. اینجاست که اهمیت سئو مشخص می‌شود. سئو سایت اصولی، کلیدی برای رسیدن به بیشترین بازدید است. امروزه بهتر دیده‌شدن در اینترنت و به‌طورکلی دیده‌شدن در فضای دیجیتال که موجب افزایش یافتن رتبه سایت در گوگل می‌شود، تاثیر بسیار زیادی در پیداکردن و جذب مشتریان بالقوه و افزایش درآمد برای کسب‌وکارها دارد‌. چرا که اکثر کاربران اینترنت، هنگامی که در حال جستجوی یک کلمه هستند، روی نتایج اول در صفحه نتایج گوگل کلیک می‌کنند.

فراموش نکنید که در رتبه‌بندی موتورهای جستجوی مختلف، یک نفر برنده حقیقی است. و آن شخصی است که سایت خود را به بهترین شکل سئو کرده باشد. نتیجه اول هر موتور جستجو بیش از ۶۰ درصد کاربران بازدیدکننده را به خود جذب می‌کنند. این در حالی است که اگر رتبه یک سایت در صفحه نتایج گوگل ۹ باشد، نرخ کلیک کاهش‌یافته و به ۳ درصد می‌رسد. به همین دلیل اهمیت و مزایای سئو باتوجه‌به تأثیر زیادی که در جذب مشتری دارد مشخص می‌شود.

سئو تکنیکال

اهداف سئو سایت چیست؟

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد، کسب جایگاه اول در نتایج جستجو بهترین گزینه‌ای است که یک سایت می‌تواند داشته باشد. چرا که کسب رتبه بهتر در گوگل جزو بااهمیت‌ترین اهداف سئو قلمداد می‌شود. نتایج تحقیقات مختلف اثبات می‌کند که داشتن رتبه بهتر در گوگل، نشان‌دهنده اعتبار بیشتر آن سایت و مورد اطمینان بودن آن کسب‌وکار از دیدگاه کاربران است. قابلیت سرچ در انواع موتور جستجو برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین منبع جذب ترافیک و همچنین کامل‌کننده کانال‌های بازاریابی دیگر است. برای تفهیم بهتر این مسئله بهتر است به یک مثال واقعی رجوع کنیم. به طور مثال اگر شما مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان روی سئو سایت سرمایه‌گذاری کنید، ۴۹ میلیون تومان سود دریافت خواهید کرد. این‌گونه اهمیت سئو را بهتر متوجه می‌شوید.

سئو خارجی

الگوریتم سئو سایت

در حالت کلی، مسائلی که بر روی سئو تاثیر گذار هستند و ابزاری که به بهبود آن کمک می‌کنند، تقریباً بی شمارند. و نیازی نیست که شما همه نوع الگوریتم سئو را بشناسید. و یا کلیه ابزارهای سئو سایت را به کار ببرید تا سایت خود را بهینه کنید. اما بهتر است برای موفقیت در سئو مهم‌ترین پارامترهای مؤثر را بشناسید. این فاکتورهای مهم که در سه گروه دسته‌بندی می‌شوند، به‌عنوان سوپ سئو شناخته می‌شوند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

سوپ سئو

برای درک بهتر سه مورد مهم در SEO ، یک کاسه سوپ را در نظر بگیرید. این کاسه سوپ از سه عنصر بااهمیت تشکیل شده است: کاسه یا ظرف سوپ، محتوای سوپ و ادویه.

 • در مثالی که زده شد کاسه یا ظرف، نماد سئو تکنیکال سایت است که در حوزه بهینه‌سازی سایت، به این مسائل، سئو تکنیکال یا سئو داخلی گفته می‌شود. بدون وجود یک ظرف سوپی هم وجود ندارد!
 • سوپ نمایانگر محتوای یک وب‌سایت است که مهم‌ترین و تأثیرگذارترین قسمت نیز به‌حساب می‌آید. اگر در سایتتان محتوای خوبی نداشته باشید رتبه بالا هم نخواهید داشت.
 •  ادویه در این مثال، نماد بک‌لینک‌های وب‌سایت است. بک‌لینک‌ها اعتبار زیادی به وب‌سایت و صفحات آن می‌دهند. همان‌طور که سوپ بدون ادویه کامل نیست، وب‌سایت نیز بدون بک‌لینک‌های معتبر جایگاه خوبی کسب نمی‌کند.

سئو چیست

سئو داخلی و سئو خارجی

این اصطلاحات یعنی سئو داخلی و سئو خارجی، طبق اقداماتی که شما در وب‌سایت خود انجام می‌دهید دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه سئو داخلی و خارجی وب سایت را توضیح خواهیم داد:

سئو داخلی یا سئو تکنیکال

سئو داخلی یا تکنیکال، به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در داخل وب‌سایت، باهدف فراهم‌کردن محتوای خوب در کنار بهترین تجربه کاربری صورت می‌گیرد. موارد زیر جزو سئو داخلی هستند.

 • یافتن کلمات کلیدی مناسب
 • لینک‌ سازی داخلی
 • بهبود عنوان صفحات
 • بهینه‌ سازی عملکرد وب‌سایت

سئو خارجی

سئو خارجی یا لینک‌سازی به معنی به‌دست‌آوردن بک‌لینک‌های معتبر و اثبات ارزش وب‌سایت به موتورهای جستجو است. سئو خارجی یا لینک‌سازی با بخش‌های دیگر بازاریابی آنلاین از قبیل برندینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در ارتباط است و شامل روش‌های زیر می‌شود.

 •  درخواست بک‌ لینک به‌وسیله ایمیل
 •  انتشار پست مهمان
 • درخواست از منابع مربوط برای لینک دادن
 • ایجاد بک لینک در وب سایت های مختلف (کامنت گذاشتن، ایجاد گفتگو در فروم ها، خرید رپورتاژ آگهی)

سئو سایت

اصول سئو

اصول سئو یا روش های سئو، عبارت است از مواردی که با رعایت کردن آنها می‌توانیم رتبه سایت خود را بهبود بخشیم. به‌صورت کلی اصول سئو در ۵ دسته قرار می‌گیرند که در ادامه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

بهینه‌ سازی کلمات کلیدی

اولین و مهم‌ترین اصل از میان اصول سئو بهینه‌کردن کلمات کلیدی است. می‌توان گفت که کلمات کلیدی در اصل عناصر اساسی سئو محسوب می‌شوند. هر صفحه درون یک سایت باید دارای یک استراتژی برای استفاده از کلمات کلیدی باشد تا الگوریتم‌های موتورهای جستجو را تحت تاثیر قرار دهد. ساده‌ترین راه‌هایی که برای پیداکردن کلمات کلیدی به کار می‌روند را در ادامه مرور می‌کنیم.

 1. اولین راه برای پیداکردن کلمات کلیدی رجوع به موضوع موردنظر است. کسی که نویسنده محتواست باتوجه‌به اینکه کلیت موضوع چیست، می‌تواند کلمات کلیدی مناسبی را پیشنهاد دهد.
 2. دومین راه برای پیداکردن کلمات کلیدی استفاده از وب‌سایت‌های مخصوص پیداکردن کلمه کلیدی مانند keyword planner است.
 3. راه سوم واردکردن کلمه کلیدی در کادر جستجوی گوگل و پیداکردن همه کلماتی که جستجوگر گوگل به‌صورت پیشنهاد، ارائه می‌دهد است.
 4.  همچنین شما می‌توانید به سایت‌هایی مانند Quora مراجعه کنید و پرسش‌وپاسخ‌هایی که دررابطه‌با کلمة کلیدی شما هستند را پیدا کنید. سپس می‌توانید در متنی که در سایت خود منتشر می‌کنید، پاسخ این سؤالات را بدهید.

سئو داخلی

تگ‌ های عنوان

دومین اصل SEO تگ‌ های عنوان هستند. موتورهای جستجو طبق الگوریتم خاصی آنالیز محتوای سایت شما می‌پردازند. هدف آنالیز این است که موتور جستجو موضوع کلی محتوای شما را درک کند و آن را میان دیگر پست‌های نزدیک به این مفهوم قرار دهد. هر عنوان در سایت باید شامل یک کلمه کلیدی در قسمت ابتدایی‌اش باشد. این کلمه کلیدی به گوگل اجازه می‌دهد تا مرتبط بودن محتوای شما را متوجه شود. بهتر است این‌گونه بگوییم که یک عنوان خوب، نوعی فراخوانی برای ورود به سایت شماست. به این معنا که عنوان شما می‌تواند کاربران اینترنت را به خواندن مطالب سایتتان دعوت کند. ابزارهای آنلاینی برای بررسی مناسب بودن عنوان و تأثیرگذار بودن آن وجود دارد. این ابزارها عنوان شما را از لحاظ گرامر، خوانا بودن و ساختار کلی مورد تحلیل قرار می‌دهند. یکی از ابزارهای بررسی سئو عنوان CoSchedule Headline Analyzer است.

اهمیت سئو سایت

توضیحات متا

درست است که کلمات کلیدی متا جایگاه خود را در جهان سئو ازدست‌داده‌اند. اما ویژگی‌های دیگر آن از قبیل توضیحات متا، هنوز هم نقش بسزایی در سئو ایفا می‌کنند. کاربران اینترنت، پیش از باز کردن یک وب‌سایت به دو موضوع توجه می‌کنند؛ عنوان و توضیحات متا. محل نمایش توضیحات متا در قسمت زیر عنوان نتایج جستجوی گوگل است. و موتورهای جستجو کلمات کلیدی را در توضیحات متا به‌صورت های‌لایت شده نمایش می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود که کاربران برای لینک کلیک کرده و محتوای شما را مشاهده کنند.

محتوای با کیفیت

تا زمانی که متخصص سئو محتوای باکیفیتی بر روی وب‌سایت قرار ندهد، هیچ‌کدام از روش های سئو به کمک او نمی‌آیند. رعایت کردن اصول سئو سایت زمانی مؤثر خواهد بود که محتوای سایت شما به معنای واقعی کلمه برای کاربران مفید و ارزشمند باشد. پس می‌توان گفت تنها کاری که باید در آن نهایت دقت را به خرج دهید تولید مقالات خوب و قوی است. سعی کنید در زمان نوشتن مقاله، به مشکلاتی که کاربران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند فکر کنید و راه‌حل‌هایی برای این مشکلات پیدا کنید. باتوجه‌به تحقیقاتی که بر روی مقالات مختلف صورت‌گرفته است، ایده‌آل‌ترین مقالات برای قرارگرفتن در سایت‌ها حدود ۱۶۰۰ کلمه دارند. می‌توانید برای افزودن جذابیت بیشتر، از محتوای چندرسانه‌ای مانند فایل‌های ویدئویی و تصاویر گرافیکی استفاده کنید.

اصول سئو

بررسی و آنالیز سئو سایت

ممکن است نوشتن یک مطلب در سایتتان به‌راحتی طبق اصول سئو پیش برود. اما اگر می‌خواهید در مدت طولانی‌تر سئو سایت خود را حفظ کنید، بهتر است آن را از دیدگاه سئو به‌صورت منظم و مداوم بررسی کنید. برای انجام این بررسی‌ها پیشنهاد می‌کنیم عنوان‌ها و توضیحات متا را مورد تحلیل قرار دهید. و بهینه بودن کلمات کلیدی را برای هر نوشته مرور کنید. ‏URL مقالات خود را با دقت زیادی مورد بررسی قرار دهید و تگ‌های Alt را کنترل کنید. همچنین بهتر است ریسپانسیو بودن وب‌سایت خود را نیز هر از چند گاهی مورد آزمایش قرار دهید. استفاده از سئوکاران متخصص مثل تیم سئو استودیو سیانو کمک می‌کند تا شما دیگر دغدغه سئو سایت را نداشته باشید و تمام مراحل توسط کارشناسان به بهترین نحو انجام می‌شود.

فراموش نکنید که انجام سئو در واقع تمرین صبر است و شما باید برای دیدن بازدهی زحمات تیم سئو بردبار باشید و زود ناامید نشوید.

ابزارهای سئو

ابزارهای سئو اطلاعات و داده‌های با ارزشی را در اختیار کارشناس SEO قرار می‌دهند و برای آنالیز محتوا و لینک‌ها به متخصص سئو سایت کمک می‌کنند. تعدادی از ابزارهای سئو که کاربرد زیادی دارند را در ادامه مرور می‌کنیم:

 •  گوگل سرچ کنسول
 • گوگل آنالیتیکس برای آنالیز ترافیک سایت
 •  KWFinder برای جستجوی کلمات کلیدی
 •  LinkMiner برای آنالیز بک‌لینک
 • SERPWhatcher برای مشاهده رتبه کلمات کلیدی

seo چیست

جمع بندی

در این مقاله به پرسش سئو چیست؟ پاسخ دادیم و به بررسی اهمیت سئو سایت، اصول سئو و همچنین ابزار و روش های سئو پرداختیم. در ادامه نیز الگوریتم سئو و انواع آن را مرور کردیم. نکاتی که بیش از دیگر موارد اهمیت دارد رعایت سادگی و صداقت در نوشتن محتوا و درنظرگرفتن مسائل تکنیکال است. خدمات بهینه سازی سایت به بازاریابی محصولات و خدمات شما کمک می‌کند و فروش شما را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید خدمات seo اصولی و هدفمند را با بهترین کیفیت از استودیو سیانو دریافت کنید. و در رتبه اول گوگل بدرخشید.