عکاسی تبلیغاتی غذا جزو قسمت‌های سخت و همچنین جزو سبک‌های دشوار در رشته عکاسی است. چرا که غذاها پس از پخت زمان کوتاهی برای مصرف دارند و سپس سریع شروع به سرد شدن می‌کنند. از طرفی، کسی که عکاسی تبلیغاتی از غذا را بر عهده دارد، باید بتواند با استفاده از روش‌های خلاقانه ذهن بیننده را به سمت غذا و خوراکی مورد نظر سوق دهد. یا به عبارتی وسوسه خوردن را در او برانگیزد! به همین دلیل تعرفه عکاسی تبلیغاتی غذا با دیگر تعرفه‌های عکاسی تبلیغاتی متفاوت است.

هزینه عکاسی تبلیغاتی غذا

احتمالا همه ما تا کنون دچار این تجربه شده ایم که با دیدن یک عکس تبلیغاتی از غذا، هوس خوردن آن به سرمان زده است. و حتی شاید در همان لحظه تصمیم به سفارش آن غذا گرفته باشیم. اگرچه ممکن است آن خوراکی تا اندازه ای که در عکس دیده بودیم پر رنگ و لعاب و خوشمزه نبوده است. تجربه دیگری که در زندگی‌های خود به آن برخورده ایم، دیدن یک دستور پخت با عکسی هوس برانگیز است. دیدن یک عکس زیبا می‌تواند ما را ترغیب می‌کند تا رسپی غذا را دنبال کنیم. و مزه آن غذا را امتحان کنیم. احتمال اینکه ظاهر غذای ما به کل با چیزی که در عکس دیده‌ایم متفاوت باشد زیاد است.

در این مقاله قصد داریم شما را با ترفندهای عکاسی از غذا و نوشیدنی آشنا کنیم و روش‌های جذب مخاطب با استفاده از عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی را آموزش دهیم..شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و سفارش تولید محتوا متنی و تصویری مثل عکاسی و فیلمبرداری خود از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

عکاسی از غذا با گوشی

عکاسی تبلیغاتی غذا

عکاسی حرفه‌ای از غذا معنایی بسیار بیشتر از ثبت چیزی که در سفره یا بشقاب ما هست دارد. توجه به این مسئله در عکاسی تبلیغاتی از خوراکی ها اهمیت زیادی دارد. با توجه به این‌که هدف در عکاسی تبلیغاتی از هر چیزی مانند لباس، لوازم جانبی و وسایل الکترونیک و همینطور غذا فقط ثبت یک سوژه نیست، بنابراین تفاوتی ندارد که عکاسی از غذا با موبایل انجام می‌شود یا از حرفه‌ای ترین دوربین‌ها برای عکاسی از غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود؛ در هر دو صورت برای عکاسی تبلیغاتی غذا  لازم است مهارت‌هایی را آموخته باشیم. در ادامه به بررسی نکات اساسی در با عکاسی از غذا با گوشی و دوربین می پردازیم.

ترفندهای عکاسی تبلیغاتی غذا

ترفندهای عکاسی تبلیغاتی غذا

در هر نوع عکاسی تبلیغاتی نکات مهمی وجود دارد که بهتر است به آنها توجه داشته باشیم. این نکات ممکن است در بین مدل های مختلف عکاسی های تبلیغاتی مشترک باشند. ولی برخی از این نکات در تعدادی از این مدل ها استفاده بیشتری دارد. به طور مثال استفاده از وسایل پیشرفته برای عکاسی تبلیغاتی غذا چندان جایز نیست. اما در مقابل، استفاده از مواد اولیه و غذای با کیفیت و زیبا در این مدل عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. از طرفی عکاسی از غذا و نوشیدنی ترفندهای خاصی دارد که در بخش‌های بعدی بخش به بررسی این ترفندها می‌پردازیم. در ابتدا بهتر است به نکات اساسی آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا اشاره کنیم. و سپس تک تک این موارد را با هم بررسی کنیم.

عکاسی تبلیغاتی از غذا

نکات اساسی در عکاسی تبلیغاتی غذا

در عکاسی از غذا و نوشیدنی باید نکات زیادی را رعایت کنید و بهتر است از مشاورین متخصص استودیو سیانو نیز کمک بگیرید. در ادامه نکات اساسی عکاسی تبلیغاتی غذا را بررسی می‌کنیم:

نور در عکاسی تبلیغاتی از غذا

بهتر است در عکاسی تبلیغاتی از غذا از فلاش دوربین استفاده نکنید. تلاش خود را بر این بگذارید تا عکس های خود را در نور طبیعی و در مکان‌هایی مانند کنار پنجره بگیرید. وجود نور طبیعی باعث جذاب‌تر شدن عکس تبلیغاتی از غذای شما می شود. همچنین دقت کنید که زاویه نور را به گونه ای انتخاب کنید که بازتاب نور بر غذا اثر منفی نداشته باشد. و سایه نقاط مرتفع تر بر روی نقاط دیگر نیفتاده باشد.

عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی غذا

اگر قصد دارید از غذای خود عکاسی کنید، این را بدانید که برای عکاسی تبلیغاتی از غذا نیاز به وجود تجهیزات حرفه ای و گران قیمت نیست. البته استفاده از سه پایه و بازتاباننده نور یا رفلکتور در نتیجه نهایی عکاسی تبلیغاتی شما تاثیر زیادی دارد. با به کار بردن سه پایه قادر خواهید بود عکس های بسیار نزدیک، دقیق و ماکرو از مواد غذایی بگیرید.

با استفاده از انعکاس دهنده نور می توانید سایه های نامناسب را کاهش دهید و عناصر جدیدی به عکس خود اضافه کنید. همچنین بهتر است برای متعادل ساختن اتمسفر عکس تبلیغاتی از غذا با استفاده از رفلکتور های طلایی یا نقره‌ای، نورهایی زیبا و دلنواز ایجاد کنید.

اهمیت دکور و اکسسوار در عکاسی مواد غذایی

دکور و لوازم جانبی جزو مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اجزای عکس های تبلیغاتی غذا هستند. اکسسوری‌ها نیز بخش قابل‌توجهی در عکاسی مواد غذایی را به خود اختصاص داده اند؛ زیرا با استفاده از دکور و لوازم جانبی می‌توانیم حس خاص و دلپذیر بودن غذا را به مخاطب القا کنیم. در حقیقت وجود دکور مناسب و فضاسازی متعادل حس حضور در صحنه را برای مخاطب تداعی می‌کند.

عکاسی از غذا با موبایل

انتخاب ظرف مناسب برای عکاسی تبلیغاتی از غذا

یکی از موارد مهم در زمان شروع عکاسی تبلیغاتی از غذا، انتخاب ظروف مناسب برای آن است. به ظروفی که برای عکاسی تبلیغات مواد غذایی مورد استفاده قرار می دهید توجه کنید. بهتر است ظرف ها را کوچکتر از آنچه که به طور معمول استفاده می کنید برای عکاسی تبلیغاتی غذا انتخاب کنید. همچنین، توصیه می کنیم که غذای خود را در ظرف های سالاد خوری یا بشقاب‌های کوچک بگذارید. چرا که ظرف‌های بزرگ سوژه اصلی یا غذای شما را کوچکتر از حد معمول جلوه می‌دهند.

اهمیت چاشنی‌ها و دورچین ها در عکاسی تبلیغاتی از غذا

استفاده از سبزیجات تازه، ادویه جات و مواردی مانند نان برشته شده، نقش بسیار مهمی را در تکمیل عکس های تبلیغاتی غذا دارند. برای مثال می‌توانید یک کاسه سوپ ساده را با مقداری خامه، پیازچه خرد شده و جعفری تزئین کنید. و صحنه را برای عکاسی تبلیغاتی جذاب تر کنید. نکته مهم این است که این چاشنی‌ها بهتر است متناسب با نوع غذای شما و دکور یا لوازم جانبی موجود در صحنه بر روی غذا یا در کنار آن قرار بگیرند. بهتر است ترکیبات را برای نمای کل صحنه عکاسی تبلیغات غذا آماده کنید.

چیدمان عکاسی تبلیغاتی

زاویه عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

انواع مختلف غذاها ممکن است در زاویه ای خاص خوشمزه تر به نظر برسند. برای مثال غذایی شبیه لازانیا از زاویه کنار بسیار زیبا تر به نظر می‌آید؛ در حالی که یک کیک تولد که بر روی آن متن قشنگی نوشته شده است ممکن است از بالا بسیار زیبا تر به نظر برسد. دقت کنید که هر غذا زاویه مخصوص به خود را دارد. و همچنین می توانید از هر غذا از چندین زاویه عکاسی کنید تا عکاسی از غذا و نوشیدنی نتیجه بهتری داشته باشد.

برای داشتن عکس های متفاوت از زاویه های گوناگون می توانید دوربین را کج کنید، از بالا، از لبه میز یا همسطح با چشم عکاسی کنید. فراموش نکنید که مشتری ها و مخاطبان شما عاشق تنوع هستند. بنابراین تلاش خود را بر این بگذارید که زاویه های متنوعی را برای عکاسی تبلیغاتی از غذا امتحان کنید.

ترکیب بندی در عکاسی از مواد غذایی

ترکیب بندی اصولی و صحیح از فاکتور های مهم در عکاسی از غذا بصورت حرفه‌ای است. کادرهای بسته انتخاب بهتری برای عکسهای غذایی هستند. نیازی نیست برای گرفتن عکس تبلیغاتی از غذا بخش‌های کامل دکور و اکسسوار در کادر عکاسی شما قرار بگیرند.

عکاسی از غذا

چیدمان عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

تلاش کنید در عکس خود یک ریتم هماهنگ با استفاده از چیدمان عناصر و سوژه غذایی استفاده کنید. خلاقیت در چیدمان عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی یکی از مهمترین امتیازها برای عکاس به شمار می‌آید زیرا باعث می شود با تغییر دادن چیدمان مواد غذایی، عکسهای متفاوت و غیر تکراری بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم پیش از جلسه عکاسی تبلیغات غذا، متناسب با هر غذا از اکسسوار رنگی مرتبط در کنار ظروف را آماده کنید کنید.

جزییات در عکاسی تبلیغاتی از غذا

شاید باور این موضوع برای خیلی از ما دشوار باشد که کوچکترین جزئیات یک عکس تبلیغاتی می‌تواند بر روی مشتریان تاثیر منفی یا مثبت بگذارد. به همین دلیل یکی از کلیدی ترین نکات برای آموزش عکاسی تبلیغات غذا به کار بردن جزئیات مرتبط با مواد غذایی است. جزئیات موجب می‌شوند موادغذایی که در حال عکاسی تبلیغاتی از آنها هستید دلپذیر و چشم‌نواز به نظر برسند.

استفاده از جزئیات در عکس تبلیغاتی از غذا، می توانید از مواد خامی که تشکیل دهنده این غذاها هستند در عکس خود استفاده کنید. به علاوه می توانید از مواردی مانند رنگ و جزئیات مربوط به غذا مانند رنگ دستمال سفره کاسه ها و ظرف های غذا استفاده کنید. استفاده از این جزئیات باعث می‌شوند که عکس های شما دارای یک روایت یا داستان باشند که این به خودی خود برای بیننده بسیار جذاب خواهد بود.

عکاسی حرفه‌ ای از غذا

عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

همام گونه که گفته شد در عکاسی تبلیغاتی غذا ترفندهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و احتمالا برای شما هم این پرسش به وجود آمده است که چرا عکس‌هایی که در مجله ها و تبلیغات از غذاهای گوناگون دیده می شود بسیار جذاب و خیره کننده هوس برانگیز و دلپذیرتر از عکس های عادی ما هستند؟ برای پاسخ به این پرسش بهتر است بگوییم که تقریباً در تمامی این عکس‌های تبلیغاتی برای غذا ترفند های هوشمندانه اما ساده به کار برده می شود. در اینجا به چند نمونه از این ترفند ها اشاره خواهیم کرد.

عکاسی از غذا و نوشیدنی

عکاسی تبلیغاتی از میوه‌های همیشه تازه

میوه ها همیشه در تبلیغات درخشان و زیبا هستند. برای درخشان کردن میوه ها به ابزار خاصی نیاز نیست فقط کافی است از اسپری خوشبو کننده برای براق کردن میوه استفاده کنیم. در مواردی اینچنین، می توانید از اسپری ثابت کننده مو یا تافت استفاده کنید.

عکاسی تبلیغاتی همبرگرهای برشته و آبدار

همبرگرها و استیک‌ها در عکس های تبلیغاتی به طور تقریبی خام هستند و تنها برای چند ثانیه تفت داده می‌شود تا آبدار و بزرگ به نظر برسند. کسانی که عکاسی تبلیغاتی از غذا انجام می دهند، برای گرفتن عکس از همبرگر آنها را با استفاده از موادی مانند واکس رنگ می زنند و با سیخ داغ علائم گریل را بر روی آن می گذارند. مطمئن باشید اگر این نکات را خوب رعایت کنید کسی متوجه برشته نبودن همبرگر شما نخواهد شد!

عکس تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی از غذاهای دریایی لذیذ

برای اینکه غذاهای دریایی جلوه خود را به سرعت از دست ندهند و همچنین آبدار و تازه به نظر برسند، عکاسان تبلیغاتی غذا، آنها را با مخلوطی از گلیسیرین و آب ترکیب می کنند. شما هم می‌توانید از این ترفند برای عکاسی تبلیغاتی از غذای دریایی استفاده کنید.

عکس های تبلیغاتی نودل‌ ها

نودل از جمله غذاهایی است که بسیار سریع و در چند دقیقه پخته میشود؛ اما مشکل اینجاست که نودل همانگونه که سریع آماده می شود خیلی سریع هم خشک می‌شود و نامناسب به نظر می رسد. برای پیگیری و رفع این مشکل عکاسان در ظرف نودل شربت گلوکز می‌ریزند. این کار باعث می شود نودل ها همچنان تازه و لطیف به نظر برسند.

قیمت عکاسی تبلیغاتی غذا

کیک‌ های مقوایی در عکس های تبلیغاتی

برای عکاسی تبلیغاتی از کیک ها برگر ها و ساندویچ ها از مقوای نازک در میان لایه ها استفاده می شود و با خلال دندان محکم می شود. این کار کمک می‌کند لایه های کیک بر روی هم مستحکم بمانند و خامه‌ای که درمیان آنها کار می شود زیباتر و پفکی تر به نظر برسد.

عکاسی تبلیغاتی از مایعات کف دار

یک ترفند جالب برای عکاسی تبلیغاتی از غذایی مایع مانند شیر یا قهوه، استفاده از صابون مایع است. با به کار بردن صابون مایع بر روی مایعات، یک کف پایدار ایجاد می شود که به طبیعی و جذاب شدن عکس کمک می کند.

عکاسی تبلیغاتی اینستاگرام

عکاسی تبلیغاتی غذایی از بستنی و خامه

بستنی‌ها خیلی سریع در زیر نور داغ استودیوها آب می‌شوند. به همین دلیل عکاسان تبلیغاتی غذا بستنی را با پوره سیب زمینی خمیر نشاسته و پودر شکر جایگزین می کنند. در عکاسی از غذا با گوشی یا با دوربین، خامه نیز روند کار را دچار مشکل می‌کند. از همین رو عکاسان از کرم اصلاح یا خمیر ریش استفاده می‌کنند که ذوب نمی شود و این دقیقا همان چیزی است که عکاسی تبلیغاتی غذا به آن نیاز دارد. مشکل اینجاست که اگر از خمیر ریش و کرم اصلاح استفاده کنید مدام باید به عوامل صحنه یادآوری کنید که این یک دسر واقعی نیست!

عکس تبلیغاتی از دسر

مرغ‌ های غیر بریان در عکاسی تبلیغاتی

مرغ‌ها در عکاسی تبلیغاتی از غذا هرگز بریان نمی شوند؛ بلکه با استفاده از دستگاه های حرارت دهنده حرارت کمی پوست آنها را برشته می کنند و بعد آنها را رنگ آمیزی می کنند. برای حجیم شدن مرغ های بریان نیز شکم مرغ را با دستمال کاغذی های حوله ای و روزنامه پر می‌کنند و سپس می دوزند.

بخار در عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی

داغ بودن غذاها و بلند شدن یک بخار دلپذیر از آن ها باعث می شود که غذاها بسیار مطبوع به چشم بیایند. اما واقعیت اینجاست که آنها ممکن است حتی گرم هم نباشند! علاوه بر استفاده از بخارهای فتوشاپی، عکاسان تبلیغاتی غذا با استفاده از دیگ بخار، استفاده از توپ های پنبه ای و غیره بخار مصنوعی ایجاد میکنند.

تعرفه عکاسی تبلیغاتی غذا

نکته جذاب عکس تبلیغاتی شیر

شیر مایع رقیقی است که ممکن است به سرعت سرازیر شود. و نمی توان به راحتی در یک لیوان از آن عکاسی تبلیغاتی کرد. برای حل این مشکل بهتر است شیر را با چسب سفید جایگزین کنید. می‌توانید از موادی مانند ترکیب آب و چسب سفید استفاده کنید.

روغن موتور شیرین!

یکی دیگر از ترفندهای عکاسی تبلیغاتی غذا استفاده از روغن موتور به عنوان سس روی شیرینی و دسر است. مواد غذایی که نیاز به شهد شیرین یا عسل دارند، با استفاده از روغن موتور زیباتر به نظر می رسند و عکس تبلیغاتی شما جذاب تر خواهد شد.

عکس تبلیغاتی از غذا

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع نکات عکاسی تبلیغاتی غذا پرداختیم و ترفندهای عکاسی از غذا را بررسی کردیم. نکته مهم در عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی این است که تاثیر عکاسی حرفه‌ای از غذا تاثیر بسزایی در خرید مشتری دارد. و به همین دلیل است که قیمت عکاسی تبلیغاتی با دیگر تعرفه‌ها تفاوت دارد. بکار بردن قوه خلاقیت و اطلاع از شیوه‌های عکاسی از خوراکی ها بصورت حرفه‌ای موجب بهتر شدن نتیجه عکس تبلیغاتی از غذا خواهد شد. محتوای تصویری مثل عکس و ویدیو که کارشناسان ما در استودیو سیانو تولید می‌کنند برند شما را به بهترین شکل مخاطب معرفی می‌کند. و تعداد مشتری و در نهایت فروش شما را افزایش می‌دهد. با سفارش تولید انواع محتوا و خدمات عکاسی و فیلمبرداری از استودیوی ما شما می‌توانید رشد چشمگیری را تجربه کنید. برای دریافت مشاوره رایگان همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید.