اگر نگاهی به زندگی امروزی خود بیاندازیم، می بینیم که ساعات زیادی از روز و شب ما به برنامه‌ها و سایت‌های آنلاین گوناگون اختصاص یافته است. اما همه این پلتفرم ها، فقط ابزاری برای وقت گذراندن نیستند و گاهی می توان از آن ها برای اهداف مهمتر مانند شغل یابی، استخدام و ارائه رزومه نیز استفاده کرد. لینکدین یکی از کاربردی ترین شبکه‌های اجتماعی است که می تواند به ابزار مناسبی برای کسب و کار افراد بدل شود. کافیست روش کار کردن با آن را بیاموزید و با بخش های مختلفش آشنا شوید.

در ادامه آموزش لینکدین، می خواهیم شما را با این ابزار آنلاین پرفایده، بیشتر آشنا کنیم و نحوه استفاده از آن را برایتان به طور کامل شرح دهیم تا در رزومه سازی برای شغل و کسب و کار خود موفق تر باشید و در استخدام کردن افراد نیز بهتر عمل کنید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره، سفارش تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی خود از جمله لینکدین از کارشناسان استودیو سیانو کمک بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

عضویت در لینکدین

لینکدین چیست؟

پیش از شروع آموزش لینکدین، بهتر است بدانیم شبکه اجتماعی لینکدین دقیقا چیست؟ لینکدین در حقیقت یک شبکه اجتماعی حرفه ای است که به طور پایه برای بهبود کسب و کارهای متنوع و آشنا کردن دیگران با آن ها ساخته شده است. با این وجود، استفاده از شبکه اجتماعی لینکدین تنها به این هدف محدود نمی شود و کاربران این شبکه اجتماعی قادر هستند از طریق آن، با افراد دیگری که در حوزه کاری خودشان فعال هستند، آشنا شوند و با آن ها به گفتگو و همگاری بپردازند.

از طرفی می توان از این سیستم برای ارائه رزومه، پیدا کردن کار و شغل و یا استخدام افراد نیز استفاده کرد. می‌توانید برای اطمینان از این موضوع، سری به صفحات اشخاص یا شرکت های گوناگون بزنید. علاوه بر این، شما در شبکه اجتماعی لینکدین محدود به داشتن یک حساب کاربری نیستید و می توانید با داشتن چند اکانت مختلف و تنظیم رزومه‌های متنوع، استفاده های زیادی از لینکدین داشته باشید. کار کردن با این پلفترم نیز بسیار راحت تر از چیزیست که فکرش را می کنید. کافی است بخش آموزش لینکدین را مطالعه کنید و سپس فعالیت خود را شروع کنید.

یک نکته قابل توجه در آموزش لینکدین این است که همانند فیسبوک یا هر شبکه اجتماعی دیگری می بایست ابتدا پروفایل خود را تکمیل کنید و اطلاعات کافی از خود در آن درج کنید. پس از آن هم می‌توانید در دنیای بی نهایت لینکدین به دنبال افرادی بگردید که علایق و فعالیت‌های مشترکی با آن ها دارید. در کنار این موضوع، شبکه اجتماعی لینکدین هم ارتباط با افراد مختلفی را به شما پیشنهاد می کند که در ارتباط بودن با آن ها می تواند برای شغلتان بسیار کاربردی باشد.

عضویت در لینکدین برای افراد جویای شغل

کاربران در سراسر دنیا می‌توانند با ثبت‌نام در لینکدین یک حساب کاربری برای خود بسازند، در پروفایل خود سوابق و مهارت‌های خود را بنویسند و با دیگران (کارفرمایان و کارمندان دیگر شرکت ها) در ارتباط باشند. برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات در شبکه اجتماعی لینکدین کاملاً کاری است و محتوایی که در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، باید با شغل یا صنعتی که در آن فعال هستید، مرتبط باشد.

از طریق همین فعالیت‌ها، کارفرمایان می‌توانند افراد را بشناسند و نیروی کار مورد نیاز شرکت خود را از میان آن‌ها پیدا کنند؛ به همین خاطر است که گاهی از لینکدین به عنوان رزومه آنلاین یاد می‌شود و شما برای گسترش کسب و کارتان حتماٌ به آن نیاز خواهید داشت.

همچنین بخوانید: چگونه کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت کنیم؟ راهنمای قدم به قدم

عضویت در لینکدین برای شرکت‌ها

شبکه اجتماعی لینکدین به شرکت‌ها این امکان می‌دهد که صفحه‌ای اختصاصی برای کسب و کار خود راه‌اندازی کنند. در صورت ثبت اطلاعات شرکت، صاحبان آن یک صفحه عمومی دارند. که می‌توانند فعالیت‌های کاری خود را در صفحۀ اختصاصی منتشر کنند. تا کاربران بتوانند اخبار و فعالیت سازمان‌های مورد علاقه خود را دنبال کنند. همه این‌ها منجر به آگاهی و دانش بیشتر از آن برند می‌شود. و شرکت به تدریج در بین افراد شناخته می‌شود.

آیا لینکدین برای کسب‌ و ‌کار من مناسب است؟

برای اینکه بفهمید آیا لینکدین به درد کسب ‌و‌ کار شما می‌خورد یا نه، پیش از هر چیزی باید بازارِ هدف خود را مشخص کنید. شما باید بدانید آیا محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید، می‌تواند در یک شبکه اجتماعی تخصصی طرفدار داشته باشد یا خیر.

لینکدین یک فرصت عالی برای کسب و کارهای B2B است. وجود شرکت‌ها در فضای لینکدین و تخصصی بودن این شبکه، فضای بسیار مناسبی را در اختیار کسب ‌و‌ کارهای B2B  (یعنی کسب و کارهایی که مشتری‌هایشان کسب و کارهای دیگر و اشخاص حقوقی هستند.) قرار می‌دهد. تا به سادگی باکسب ‌و ‌کارها و حتی رقبای تجاری خود در ارتباط باشند. این گسترش روابط تجاری، در طولانی‌مدت می‌تواند به نفع فعالیت‌های اشخاص و شرکت‌ها باشد. البته این مسئله به این معنی نیست که کسب ‌و ‌کارهای B2C (کسب و کارهایی که مشتریشان افراد و اشخاص حقیقی هستند) جایی در لینکدین ندارند.

همانطور که گفته شد، لینکدین بزرگترین شبکه اجتماعی تخصصی در سرتاسر دنیا است. این موضوع به این معنی است که شما با کاربران عادی شبکه‌های اجتماعی در تماس نیستید. کاربران Linkedin بسیار سخت گیرتر از کاربران دیگر شبکه‌های اجتماعی هستند، به همین دلیل استراتژی‌های سایر شبکه‌های اجتماعی در لینکدین کاربردی ندارد.

توصیه ما به شما این است که اگر در لینکدین حضور ندارید، هرچه زودتر فعالیت خود را در لینکدین آغاز کنید. شبکه اجتماعی لینکدین می‌تواند ابزار خوبی برای پیدا کردن مخاطب باشد، به خصوص اگر شرکت‌تان معتبر است و بازار هدفِ محصولاتتان سایر تجارت‌هاست.

با فعالیت در شبکه اجتماعی لینکدین نه‌تنها به عنوان فردی حرفه ای در صنعت خود شناخته خواهید شد، بلکه به مرور زمان فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای به شما پیشنهاد می‌شود.

آموزش لینکدین

آموزش لینکدین؛ همه چیز درباره شبکه اجتماعی Linkedin

بهتر است قبل از شروع فعالیت در این شبکه اجتماعی، اطلاعاتی را در رابطه با آن بدانید. تا بتوانید برای رزومه سازی و استخدام بهترین استفاده را از آن داشته باشید. پس با ما در آموزش لینکدین همراه باشید.

آموزش استفاده از لینکدین

لینکدین یکی از بهترین شبکه های اجتماعی در حیطه کسب و کار است. با این پلتفرم می توانید با افراد حرفه ای در زمینه های مختلف تماس برقرار کنید. و صاحب شغل بهتر و جدیدی شوید. اگر دنبال استخدام شخصی برای شرکتتان هستید. می توانید در لینکدین فرد مورد نظر را پیدا کنید. و از او بخواهید تا رزومه خود را برای شما ارسال کند. در مورد حوزه کسب و کارتان تولید محتوا کنید تا کاربران لینکدین بیشتر با شما و حوزه کاری تان آشنا شوند. همه این ویژگی هایی که گفته شد از برتری‌های استفاده از لینکدین است.

مراحل ثبت نام و عضویت در لینکدین

در ادامه مراحل ثبت نام در لینکدین را توضیح می‌دهیم:

  • برای ثبت نام وارد سایت لینکدین شوید.
  • در این صفحه مشخصات خود را (مانند نام و نام خانودگی، ایمیل و پسورد) وارد کنید و join now را بزنید. سپس لینکدین به این آدرس برای شما ایمیل خواهد فرستاد.
  • در این جا لینکدین از شما می خواهد که عنوان شغلی خود و شرکتی که در آن مشغول فعالیت هستید را وارد کنید. اگر شغلی ندارید و دانش آموز هستید مدرسه، سال شروع مدرسه و هنگامی که قصد فارغ التحصیلی دارید را بنویسید.
  • در این قسمت از شما می‌خواهد دلیل ساخت اکانت لینکدین را بنویسید. مثلا اگر به دنبال شغل هستید گزینه Finding a job را انتخاب کنید.
  • پس از کامل کردن اطلاعات و دریافت ایمیل تایید از Linkedin کد ارسالی به ایمیل خود را در باکس مخصوص وارد کنید و بعد با کلیک روی Agree & Confirm به مرحله بعد بروید.
  • بعد از این تمام مراحل را تکمیل کردید، لینکدین شما آماده است تا در آن فعالیت کنید. این فعالیت ها شامل ارسال پست، اشتراک گذاشتن مطالب، اضافه کردن شغل و … . همه این ها امکاناتی است که لینکدین به شما می دهد تا در حیطه کسب و کار مورد علاقه خود فعالیت کنید.

آموزش گزینه های لینکدین

هنگامی که وارد لینکدین شوید، یک نوار تیره در بالای صفحه وجود دارد که دارای چند گزینه است. این نوار در حقیقت آچار فرانسه شما در linkedin است. در ادامه آموزش لینکدین، این گزینه‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

Home

در این بخش پست‌هایی نمایش داده می‌شود که کانکشن‌های شما (کسانی که در لینکدین دنبال کرده‌اید و در لیست کانکشن‌های شما قرار دارند) به شکلی در آن نقش داشته‌اند. یا پست را خودشان منتشر کرده‌اند، یا بر روی پست‌های دیگران لایک و کامنت گذاشته‌اند.

My network

در این قسمت این موارد برای شما نمایش داده می‌شود:

می‌توانید لیست کانکشن‌های خود در این بخش مشاهده کنید و آن‌ها را بر اساس تاریخ کانکت شدن و یا بر اساس حروف الفبا مرتب کنید.

می‌توانید افراد متخصص حوزه‌های گوناگون را بیابید و با آن‌ها مرتبط شوید. شما همچنین می‌توانید درخواست‍هایی که دیگران برای شما می‌فرستند را در این قسمت ببینید.

Jobs

در این بخش می‌توانید موقعیت‌های شغلی مرتبط با توانایی‌ها و تجربیاتی که در پروفایلتان مشخص کرده‌اید را بیابید. اگر یک پیج شرکتی هستید می‌توانید آگهی استخدام خود را در این بخش پست کنید تا کاربران دیگر لینکدین آن را ببینند.

Messaging

این بخش شبیه قسمت دایرکت در اینستاگرام است، یعنی پیام‌های خصوصی که دیگران برایتان ارسال می‌کنند، در این قسمت نشان داده می‌شود.

Notifications

این بخش در حقیقت اعلان‌ها را نمایش می‌دهد اگر اتفاق تازه‌ای در اکانت شما بیفتد که لینکدین بخواهد به شما خبر دهد، از این قسمت اعلام می‌شود.

search

اگر در جستجوی فرد، شرکت یا موضوع خاصی هستید، در نوار سرچ سمت چپ به دنبال آن بگردید.

اصطلاحات لینکدین

راهنمای اصطلاحات رایج در شبکه اجتماعی لینکدین

هر شبکه اجتماعی اصطلاحات مخصوص خود را دارد و لینکدین هم از این قاعده مستثنی نیست. احتمال دارد این عبارت‌ها در ابتدا کمی ناشناخته و گمراه‌کننده به نظر برسند؛ اما در واقع مفاهیم آشنایی هستند که حتماً در گذشته با آن‌ها برخورد داشته‌اید و تنها با نامی خاص در لینکدین ارائه می‌شوند. همچنین آگاهی از اصطلاحات اشاره شده می‌تواند در درک بهتر نحوه عملکرد لینکدین به کاربر کمک کند.

پروفایل (Profile):

پروفایل یعنی تمامی اطلاعاتی که سایر افراد هنگام جستجو و پیدا کردن شما در لینکدین مشاهده خواهند کرد؛ بنابراین بهتر است بپروفایل خود را به چشم رزومه خود ببینید که امکان ارائه جزئیات مختلف مثل سوابق شغلی، تحصیلات، و مهارت‌ها در آن وجود دارد. از طرفی ممکن است یک سری از مواردی که در یک رزومه کلاسیک وجود ندارند را هم به پروفایل خود بیفزایید؛ از جمله تصویر پروفایل و بیوگرافی دلخواه.

استخدام‌کننده(Recruiter) :

استخدام‌کننده به شخصی می‌گوییم که وظیفه‌اش پیدا کردن کارمندان جدید برای یک سازمان یا مجموعه است. استخدام‌کنندگان در لینکدین اقدام به ثبت موقعیت‌های شغلی آزاد و جستجوی کاندیدهای جدید می‌کنند. اگر اطلاعات ارائه شده در پروفایل کاربر از نظر این افراد مناسب باشد، حتی ممکن است به صورت مستقیم با فرد تماس بگیرند.

کانکشن (Connection):

کانکشن به شخصی گفته می‌شود که شما اقدام به اضافه کردن آن در شبکه لینکدین خود کرده باشید. به بیانی روان‌تر، کانکشن در لینکدین مانند دوست (Friend) در فیسبوک است. ایجاد کانکشن با افراد امکان ارسال پیام، مشاهده آپدیت‌های صورت گرفته در اطلاعات پروفایل و درخواست برای توصیه نامه را فراهم می‌کند.

توصیه نامه (Recommendation):

توصیه نامه در شبکه اجتماعی لینکدین به یک پاراگراف درباره نقاط قوت حرفه‌ای و مهارت‌های برجسته کاربر گفته می‌شود که در پروفایل او قابل مشاهده است؛ در نتیجه مفهوم آن با توصیه نامه کلاسیک کمی متفاوت است. توصیه نامه‌ها در لینکدین توسط کانکشن‌ها قابل نگارش و ثبت هستند و شما می‌توانید از کانکشن‌های خود بخواهید توصیه نامه برایتان بنویسند. همچنین امکان ثبت توصیه نامه برای سایر کاربران هم وجود دارد.

ایندورس (Endorsement):

ایندورس یعنی تضمینی از سوی دیگر کانکشن‌ها روی مهارت‌های ثبت شده فرد. شما می‌توانید اعتبار اطلاعات ارائه شده توسط کاربر را افزایش دهید. با افزایش اعتبار مهارت‌های خود قادر خواهید بود. تا در برخورد اول تاثیر بیشتری روی استخدام‌کنندگان یا کارفرمای احتمالی خود داشته باشید.

چگونه در شبکه اجتماعی لینکدین فعالیت کنم؟

نحوه فعالیت در لینکدین، تقریباً مشابه سایر شبکه‌های اجتماعی است. با این تفاوت که محتوای ایجاد شده برای لینکدین حتماً باید با کیفیت، دست اول، ارزشمند و آگاهی بخش باشد. تولید کردن چنین محتوایی کار چندان دشواری نیست. با رعایت کردن نکاتی ساده می‌توانید فعالیت خود را در شبکه اجتماعی لینکدین گسترش دهید. پس با ما در این بخش از آموزش لینکدین همراه باشید:

پروفایل خود را تکمیل کنید

پروفایل Linkedin، در حقیقت رزومه کاری شماست. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پروفایل کاربری خود را تا حد ممکن تکمیل کنید. تا هر فردی که پروفایل شما را می‌بیند، بتواند با سوابق تحصیلی و شغلی شما آشنا شود.

بعد از آنکه در لینکدین ثبت نام کردید، وارد حساب کاربری خود شوید. در این قسمت Linkedin از شما می‌خواهد اطلاعات خود را به صورت دقیق وارد کنید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، سوابق تحصیلی، سوابق کاری، محل کار فعلی، عکس، علایق و توضیحات کوتاه درباره شما است.

اکنون هرچه اطلاعات پروفایل شما کامل‌تر باشد، لینکدین امتیاز بیشتری برایتان در نظر می‌گیرد. البته این امتیازات برای دیگران نمایان نمی‌شود. اما پروفایل‌تان در نتایج جستجوی بیشتری به کاربران نمایش داده می‌شود.

برای شرکت خود Company Page بسازید

قابلیت Company Page برای مجموعه‌ها و سازمان‌ها در نظر گرفته شده‌است. و به شما این قابلیت را می‌دهد که علاوه بر پروفایل شخصی خود، صفحه‌ای برای کسب ‌و ‌کارتان در لینکدین ایجاد کنید.

برای ساخت صفحه شرکتی لینکدین وارد پنل کاربری خود شوید. و از منوی کاربری بالای صفحه بر روی گزینه work کلیک کنید. با انتخاب بخش work صفحه‌ زیر باز می‌شود. برای درست کردن صفحه شرکتی باید Creat a company page را در پایین صفحه باز شده انتخاب کنید.

راهنمای لینکدین

با گزینش این بخش صفحه‌ای برای شما باز می‌شود. که باید دسته کمپانی خود را انتخاب کنید که آیا یک شرکت کوچک هستید. یا یک شرکت بزرگ یا متوسط هستید. یک شرکت زیرمجموعه از شرکت دیگری هستید یا یک موسسه آموزشی خواهید بود.

شبکه اجتماعی لینکدین

در اینجا به صفحۀ زیر منتقل می‌شوید. در این بخش باید نام شرکت (به انگلیسی) و ایمیل اختصاصی وب‌سایت خود را در کادر وارد نمایید.

ثبت نام لینکدین

پس از کامل شدن اطلاعات، از Linkedin یک ایمیل تایید دریافت خواهید کرد و صفحه شما ایجاد خواهد شد. Company Page به شما این قابلیت را می‌دهد تا آخرین اخبار، مقالات و اینفوگرافیک های مربوط به تجارت خود را با کاربران به اشتراک بگذارید.

 URL پروفایل لینکدین خود را شخصی سازی کنید

شبکه اجتماعی لینکدین به شما امکان می‌دهد برای پروفایل صفحات خود، یک URL مخصوص انتخاب کنید. از این فرصت استفاده کنید و نام خود را در آدرس لینکدین بیاورید. برای انجام این کار ابتدا وارد تنظیمات شوید. و روی گزینه Edit Public Profile کلیک کنید. و از طریق Customize Your Public Profile URL آدرس سایت خود را تغییر دهید.

برای صفحه شرکتی خود نیز می‌توانید آدرسی انتخاب کنید که با دیگر شبکه‌های اجتماعی‌تان مرتبط باشد. به این ترتیب کاربران می‌توانند به راحتی صفحه شرکت شما را پیدا کنند.

در گروه‌ های لینکدین فعالیت کنید

یکی دیگر از ویژگی‌های شبکه اجتماعی لینکدین، امکان ایجاد گروه‌های متنوع برای بحث و تبادل اطلاعات است. عضویت و فعالیت در این گروه‌ها به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید. پس بهتر است در چند گروه مربوط به حیطه فعالیت خود عضو شوید و در آن گروه‌ها در زمینه کاری خود با دیگران گفتگو کنید.

مقالات خود را در لینکدین منتشر کنید

نوشتن مقاله در لینکدین موجب می‌شود دیگران بهتر با شما و فعالیت‌تان آشنا شوند. بهتر است مقالات‌تان در ارتباط با حوزه فعالیت‌تان باشند. تا جای ممکن از به اشتراک گذاشتن مطالب غیر تخصصی خودداری کنید. همانطور که گفته شد، Linkedin با دیگر شبکه‌های اجتماعی متفاوت است و تخصص در آت اهمیت دارد.

پیشنهاد می‌کنیم هر روز مقاله‌ای را در صفحه linkedin شرکت خود به اشتراک بگذارید. همچنین هر چند وقت یکبار در Linkedin شخصی خود، یک مقاله بنویسید و کلمات کلیدی مربوط به تجارت خود را به وب ‌سایت ‌تان لینک کنید. این کار نه تنها به افزایش ترافیک سایتتان کمک می‌کند، بلکه برای سئو سایت‌تان نیز مناسب است.

لینکدین

جمع بندی

آیا شبکه اجتماعی لینکدین برای کسب و کار شما مفید است؟ جواب در سراسر دنیا مثبت است. اگر شما بتوانید یک استراتژی دقیق برای linkedin تعریف کنید. شکی نیست که در طولانی مدت نتایجی عالی به دست خواهید آورد. پیشنهاد ما این است که سعی کنید تا حد ممکن مطالبی مرتبط با کسب و کار خود در شبکه اجتماعی لینکدین به اشتراک بگذارید. و در این مطالب، توانایی‌های خود را به‌خوبی به دیگران اثبات کنید. linkedin، بهترین مکان برای بازاریابی B2B را در اختیار کسب و کارتان قرار می‌دهد. پس بهتر است از این موقعیت به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

با دریافت مشاوره از کارشناسان استودیو سیانو می‌توانید برند و یا کمپانی خود را به مخاطب معرفی کنید. و فروش خود را افزایش دهید. با سفارش خدمات دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا مارکتینگ از استودیوی سیانو شما می‌توانید رشد برند خود را تجربه کنید. برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.